TuX Switch to EN

Knihovny

Aby bylo možné zdrojáky zkompilovat, budete potřebovat několik knihoven. Naneštěstí se stalo, že se knihovny stále předělávaly, ale starší programy ne, takže se může stát, že si knihovny budete muset trochu upravit. Něco je naše dílo, něco vyrobil někdo jiný. Přehrabte se v tom, třeba (ale asi ne) se vám něco bude hodit. Původně zde bylo ještě ke stažení něco k DirectX, ale v rámci podpory svobodného softwaru to bylo zase odstraněno :-). Zato se tu objevily nějaké další knihovničky. Pamatujte, že je vždy lepší se podívat na domovskou stránku knihovny a stáhnout si aktuální verzi, přečíst tutoriály.... Tady to je spíš jako záloha.

SDL

SDL 1.2.8 (2.6 MB)
Simple Direct Layer - knihovna pro tvobu multiplatformnich her s podporou OpenGL :-) Jde o profesionální záležitost. Většina her (včetně komerčních) pod Linux běží na SDL. (Např. Unreal 2003 Tournament) Existuje i mnoho utilitek a přídavných knihovničer do SDL. Na načítání různých formátů, na lepší zvuk (MP3), na TrueType fonty, na síťovou hru,... Podívejte se na domovskou stránku SDL.
Multiplatformní

SDL_image 1.2.4 (842 KB)
Addon pro SDL - umožňuje načítat jpg, tga, gif, pcx, png, .....
SDL

SDL_mixer 1.2.6 (1.1 MB)
Vylepšuje zvukové schoponsti SDL.
SDL

SDL_net 1.2.5 (170 KB)
Podpora pro sítě k SDL.
SDL

SDL_ttf 2.0.7 (1.9 MB)
Podpora pro ttf fonty v SDL. Vyžaduje navíc FreeType 2.0 nebo novější.
SDL


Allegro

Allegro 4.01 (2.38 MB)
Oficiální verze 4.01 v podobě zdrojových kódu, helpů a examplů. Před použitím nutno kompilovat.
Multiplatformní

Allegro Documentation (157 KB)
Dokumentace k Allegru ve formátu html.
Multiplatformní

HAlleg (624 KB)
Hippo Allegro. Funguje na podobném principu jako HDDraw, ale je bohatší co se počtu funkcí týče. (je totiž novější). Obsahuje kromě komfortnější obsluhy obrazovky funkce na grafické efekty jako slábnutí, světelné efeky, emboss, přidávání alphamasky k bitmapám, anialiasing a mnoho dalších vychytávek. Všechny funkce jsou postaveny nad knihovnou Allegro a jsou psané bez volání specifické pro konkrétní systém, takže by měly být všechny funkce víceméně nezávislé na prostředí. (Nebo se o to alespoň snaží) Spolehlivě fungují s MSVC. Byla úspěšně použita při vývoji her Kulič a Racer, které demonstrují kvality knihovny.
Allegro

Allegro GL (360 KB)Dokumentace (244 KB)
Umožňuje použití OpenGL v Allegru.
Allegro, OpenGL

Allegro Addons (585 KB)
Sbírka několika zajímavých prográmků a vylepšení pro Allegro. Antialiasing při rotování, zvětšování a vlnění obrazu, plazma, částicový systém....
Allegro

Allegro Packages (1.3 MB)
Další sbírka několika zajímavých prográmků a vylepšení pro Allegro. Tentokrát obsahuje něco na přehrávání CD, podpora pro TrueType fonty, načítač gifů a několik knihoven pro multiplayer.
Allegro


Další

GLut 3.7.6 (4.76 MB)
Další, ale známější knihovna na podporu OpenGL. Samozřejmě je také multiplatformní. Nevýhodou je, že fullscreen řeší roztáhnutím okna na celou obrazovku. Nicméně ty prográmky, které jsou tam jako ukázky schopností OpenGL jsou fakt úžasné. Na hry ale jednoznačně vítězí SDL.
Multiplatformní


Pascal

mouse.pas (11 KB)
Kde jsme sebrali tuhle knihovnu, už netušíme, jelikož tak daleko paměť nikoho z nás nesahá. Nicméně je i tak celkem dobře udělaná. Něco jsme upravovali, ale teď už je to jedno, jelikož tuhle knihovnu nepoužíváme. Nicméně velice úspěšně používali.
Borlan Pascal 7.0

joystick.pas (3 KB)
Taková malá unita na joystick. Použitá pouze ve hře Guner. Má své jisté komáry, ale jinak vcelku funguje. Obsahuje funkce pro všechny základní funkce joysticku.
Borlan Pascal 7.0

_graph.pas (14 KB)
To je ono. Geniální grafická knihovna, na kterou všichni čekáte. V neuvěřitelném rozlišení 320*200 a celých 256 barvách. Toto je náš spasitel a vysvoboditel ze spárů graph.tpu a egavga.bgi. Dokonce k ní Ondra (autor) napsal i malou dokumentaci.
Borlan Pascal 7.0

vga256.zip (5 KB)
Ha! Další grafická knihovna. Ještě geniálnější, než _graph.tpu. (tady je všechno tak geniální) Unita neobsahuje pouze kreslící funkce, ale i načítací (pro *.PCX), zobrazovací a práce s paletou (zčernání a podobné vychytávky). Je to velký bratr vysvoboditele _graph.pas.
Borlan Pascal 7.0

HAPI (14 KB)
Hippo Api. Celkem dobrý pokus o napodobení Win32 api pod dosem. Jediná a velice závažná chyba, za kterou nemůžeme, je omezení Borland Pascalu na 64KB, což je pro HAPI zcela nedostačující. To mělo za následek tragické ukončení vývoje. Kdo bude chtít přejít z DOSu na Win32, tomu se bude hodit si knihovnu prohlédnout, aby pochopil základní principy zpráv atd.
Borlan Pascal