TuX Switch to EN

Svobodný software a Hippo Games

Kdysi jsem do linků na tomto webu přidal stránku Free Software Foundation. Co asi může být na takové stránce? No to přeci je každému uživateli Windows (či podobného systému) úplně jasné. Nějakej soft zadarmo.Už free názvu to říká, ne?

Jeden návštěvník našich stránek mě na můj omyl upozornil. Ano, je tam software zadarmo ke stažení. Ale Free v názvu neznamená ZDARMA, ale SVOBODU. Znamená to tedy Nadace Svobodného Software. Ne nějaký freewaru. A jak se takový svobodný software projevuje? Co to vlastně znamená?

Myšlenkou je poskytnout svobodu v užívaní programu každému. Navíc krom svodoby používání i možnost modifikace programu a jeho přizůsobení pro své potřeby. Možnost modifikace si pak vynucuje dostupnost zdrojových kódů programu.

Myslím, že tady dva významy slova free v angličtině jsou hodně naškodu a mnohdy matoucí. To v naší řeči žádný omyl nehrozí :-)

A co na to Hippo? Všechny programy, ke kterým se podařilo vyhrabat zdojáky jsou pod licencí GPL a jsou tedy svobodné. Několik výjimek se bohužel našlo - ty jsou jen jako freeware. Mrzí mě to, ale ty zdrojáky bohužel odnesl čas a tak není GPL.


Český překlad licence GPL
O svobodném softwaru na www.gnu.cz