Den první - laboratorní zkoušky

Testování vlaštovek byla velice náročná akce, od které se mnoho očekávalo. První nepříjemností bylo neustálé odkládání akce. Uskutečnila se nakonec s více než dvoutýdenním spožděním.

V pátek okolo 20. července před polednem jsem vyzvedl Jirku a šli do jedné základní školy. V počítačovém labu nás netrpělivě očekávl místní administrátor Petr. Souhlasil s tím, že nás vezme do tělocvičny a i on se zůčastní testování.

V tělocvičně jsme vybalili vše nezbytné pro testování. Petlahev zpola naplněnou vodou z kohoutku, dva papíry na zápis výsledků, tužku, barevné fixy, měřící potřeby a samozřejmě papírovou krabici od 32 balíčků kyselých rybyček (žužu bombóny), která byla nacpaná vlaštovkami všech možných typů a velikostí.

Měli jsme trochu problém s měřícími prostředky. Nepodařilo se totiž sehnat pásmo delší než 3m. Proto se vyrobilo improvizované měřidlo z vlasce a lepící pásky, kde se na každý metr vlasce nalepil malý proužek izolepy. Nakonec se však ukázalo, že měřidla třeba nebylo.

Po otevření krabice s vlaštovkami to začalo. 14 dní pobytu ve vlhkém sklepě vlaštovkám příliš nepomohlo. Chtěl jsem zkusit letové schopnosti na jedné náhodně vybrané vlaštovce a hodil jí tělocvičnou. Na to okamžitě reagoval Jiřík uchvácením pěti vlaštovek z krabice a začal je nekontrolovaně házet. Nemohl jsem dovolit, aby tímto způsobem vyházel všechny vlaštovky a ne mě nezbylo nic. Sebral jsem tedy šest vlaštovek a začal je uřivě házet kolem sebe. Petr byl natolik šokován naší aktivitou, že se nevzmohl vůbec na nic.

Házení malých šipek přes celou tělocvičnu co nevětší rychlostí, Jirka komentoval slovy:
"To lítá jako projektly. Nechtěl by si taky házet granáty?"

Let jednoho ze strojů Jirka ohodnotil:
"To jítá hůř než koule zmačkanýho papír."

To mě samozřejmě urazilo. Vzal jsem papír, zmačkal ho do jakési hroudy a mrsknul s ním do tělocvičny. Papírová koule lenegantně doletěla do poloviny tělocvičny a předletěla tím asi polovinu všech vlaštovek. Tak jsem se na měřění doletu vykašlal.

Jestli chcete průměrně létající vlaštovku s doletem okolo 9 metrů, zmuchlejte si kouli papíru.

Zanedlouho se Petr začal nudit a pokukoval po hodinkách se slovy:
"Už by sem mohli končit. Já musim ještě nahoře zálohovat servr." Na jeho výzvy nikdo nereagoval a nezbylo mu, než se pustit do akce sám. Vzal prázdnou krabici od vlaštovek a snažil se nám všechny vlaštovky sebrat a narvat je zpět do krabice. Po velkém usilí se mu to nakone podařilo a já byl rád, že nemusím běhat po tělocvičně a někdo to sebral místo mě.

Na schodech od tělocvičny jsme se střetli s nasupenou paní řiditelkou, která samozřejmě vůbec nic o naší akci ani netušila.
"Co to je za lidi Petře! Víš, že sem nemáš vodit nikovo cizího!" Já a Jirka: "Dobrý den." (A oči k zemi.)
Petr: "To jsou moji kamarádi. Jenom jsem jim ukazoval tělocvičnu." Očekávali jsme další salvu, ale ona odešla.

Večer jsem se dozvěděl, že nařídila okamžitě vyměnit zámek u tělocvičny. Akce v laboratobních prostorách školy se už bohužel asi opakovat nebude :-(

Zhodnocení:

Celkem zkoušeno 62 vlaštovek a dvě papírové koule.
Maximální dolet - 20m (přes celou tělocvičnu) - malá šipka
Papírová koule dolet - 9m
Velkým překvapením se stala vlaštovka plachtivá vlaštovka ze třídy ostatní. Rozhodně nepatřila k favoritům, ale plachtila nejlépe.

Den druhý - ostrý test v terénu

Po absolutním fiasku mnoha z modelů jsem se rohodl do druhého kola ostrých zkoušek počet vlaštovek značně zredukovat. Úspěšné modley z prvního dne jsem ale postavil hned v několika exemplářích.

Pod záminkou cyklovýletu jsem vylákal Jirku, Martina a Munina. Vše prasklo, když se mě Jikra zeptal, proč mám na zádech batoh. Na pláni před oborou Hvězda tedy proběhl ostrý test v terénu.

Zpočátku se jeho nedobrovolní účastníci bránili a měly kecy o malých dětech. Nakonec se ale zapojili úplně všichni. Ono jim ani nic jiného nezbylo. Po malé přestřelce mě s Muninem (přestřelka = hod malou šipkou po soupeři ve snaze ho zasáhnout) jsme začali házet i na Martnia a Jirku. Nezbylo jim tedy, než nám úder vrátit a už to jelo.

Na místě jsem tedy vyrobil další munici (minišipky) a před oborou se strhl zuřivý boj, který nakonec zkončil bez vážných zranění. Jen Munin si sedl do psího hovna. Aby se situace neopakovala, na hovno položil jednu z vlaštovek, aby místo dobře označil. Nic nevědoucí Martin ji ale sebral a hodil po Jirkovi a stroj byl znovu ve hře.

Výlet jsme zkončili zevlováním na houpačce dětského hřiště u letohrádku. (někteří suchaři bohužel zůstali sedět jen na přilehlé lavičce)

Zhodnocení:

Celkem zkoušeno 31 vlaštovek, z toho 16 stejného typu (minišipka) a jedna papírová koule.
Maximální dolet - šipka neměřena, ale plachtivý zázrak se dostal do vzdálenosti 20m (Jirkův hod a odkrokováno)

PS: Všechna místa a jména jsou samozřejmě skutečná a chyby a překlepy v textu neskutečné.